Ruim de helft van de Belgische bedrijven overweegt of is actief bezig met het werven van buitenlands it-talent om de aanhoudende ‘war for talent’ het hoofd te bieden. Vooral cybersecurity- en ai-experts blijken schaars op de Belgische arbeidsmarkt.
Dit blijkt uit een recente rondvraag van iVOX in opdracht van it-recruitment agency Chrly (onderdeel van Fujitsu) bij tweehonderd hr-verantwoordelijken. Volgens het onderzoek zegt 26 procent van de ondervraagde bedrijven buitenlands talent te overwegen, terwijl 27 procent al actief in het buitenland rekruteert. Deze strategie is vooral populair bij grotere organisaties met meer dan 500 werknemers.
Toch zien werkgevers ook uitdagingen: 55 procent noemt taalbarrières en culturele verschillen als obstakels, veertig procent worstelt met werkvergunningen en visumaanvragen, en 38 procent vindt huisvesting voor internationale medewerkers problematisch.
De zoektocht naar buitenlands talent komt niet uit het niets. Driekwart van de Belgische bedrijven ervaart een hevige concurrentiestrijd voor it-professionals. Cybersecurity-specialisten zijn volgens veertig procent van de respondenten het moeilijkst te vinden, gevolgd door ai- en machine learning-experts (38 procent) en data scientists (dertig procent).
Salariseisen
Hoge salariseisen vormen de grootste uitdaging bij het werven van IT-talent, zo geeft 51 procent van de bedrijven aan. Ook het tekort aan gekwalificeerde kandidaten (44 procent) en het behouden van talent na aanwerving (veertig procent) zijn veelgenoemde problemen.
De complexiteit in it rekrutering wordt verder vergroot door nieuwe regelgeving zoals NIS2, de EU AI Act en ESG-vereisten. Zeven op de tien bedrijven geven aan dat deze regels hun wervingsstrategie beïnvloeden, omdat ze specifieke expertise vereisen.
Om aantrekkelijk te blijven voor potentiële kandidaten, biedt 69 procent van de werkgevers hybride werkregelingen aan en 66 procent flexibele werkuren.
‘Bedrijven worstelen nog steeds met een war for it talent’, aldus Maxime Cools, general manager bij Chrly en coo van Fujitsu Benelux. ‘Toch is er op de markt wel degelijk talent beschikbaar. Bedrijven moeten weliswaar hun strategie aanpassen. In plaats van altijd naar de witte raaf met bakken ervaring te zoeken, kan je ook jong talent een kans geven om zich in je organisatie te ontplooien.’